Arbetsrätt för chefer är en utbildning som ger chefer grundläggande förståelse för arbetsrätten och hur den påverkar ledarskapet i vardagen.
Kursen tar upp vanliga situationer där chefer behöver fatta beslut – till exempel vid anställning, förändring, konflikter och avslut.
Fokus ligger på att ge chefer trygghet i vad som gäller, när man behöver agera och när man bör ta hjälp. Utbildningen genomförs med praktiska exempel och reflektion i grupp.
Arbetsrätt för chefer riktar sig till dig som är just chef, oavsett om du är ny i rollen eller riktigt erfaren. Kursen orienterar och fördjupar din förståelse för arbetsrätt. Om du vill lära dig att navigera mellan lagar, avtal och krav samtidigt som du skapar en modern och agil arbetsplats är detta en kurs som kan passa för dig.
Spelet ”Way of Work” är en speciellt anpassad upplevelse där deltagarna själva får uppleva vad som händer med kommunikationsflöden och ledarskapsmodeller när de utsätts för stress. Kursen pågår under en halvdag och kombinerar teori och praktiska övningar för hela gruppen.
Kursen är en heldag fylld med insikter och praktisk kunskap. Vi täcker in de viktigaste lagarna, såsom LAS och MBL, och reder ut skillnaderna mellan avtal och lagar. Du får tips om hur du skapar engagemang kring lön och utvecklingsavtal, samt hur fackets roll fungerar i praktiken. Kursen avslutas med att koppla ihop arbetsrättens möjligheter med moderna arbetsmetoder och hur du kan uppnå flexibilitet och smidighet som arbetsgivare.
Målet med kursen är att ge dig som chef en solid grund i arbetsrättens regler och möjligheter. Efter kursen kommer du att känna dig tryggare i hur du navigerar arbetsrättens krav, förstå skillnaderna mellan lagar och avtal och kunna använda kollektivavtal som ett strategiskt verktyg för att skapa en engagerad och flexibel arbetsplats.
Hej där! I denna kursen vill vi fokusera på arbetsrätt som en möjlighet snarare än ett hinder.
Faktum är att mycket av det som andra länder behöver hantera och ta in som managementmodeller redan finns som förutsättning i lagen genom den svenska arbetsrätten. Tack vare det kan vi spara både pengar och tid!Hurra för arbetsrätt!
Marcus och Gunnar
Vid gruppbokning av kursen tillkommer eventuella kostnader om det t ex behövs hyras lokal, logi, resekostnader för utbildarna eller dylika omkostnader. Vid bokning av platser på öppen kurs ingår som standard kost och lokal, men inte boende. Kontakta oss för mer information!
Vill ni anpassa kursen för fler deltagare eller en annan längd? Inga problem, kontakta oss så hittar vi en lösning!
Under två timmar ger vi en introduktion till svensk arbetsrätt. Tillsammans går vi igenom lagar och avtal och visar hur du som chef kan använda dem för att stärka ditt ledarskap och teamets engagemang.
Vi kan genom individuell coachning hjälpa dig att förhålla dig till specifika frågor och utveckla praktiska lösningar som stärker såväl samverkan som effektivitet i din organisation.
För att ge de bästa upplevelserna använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. Om vi samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Att inte samtycka eller återkalla samtycke kan påverka vissa funktioner och funktioner negativt.